طب سوزنی یک درمان مبتنی بر کاربرد سوزن ، برای کمک به ارتقاء کاهش وزن مورد استفاده قرار گرفته است. این درمان که برای هزاران سال در طب سنتی چین مورد استفاده قرار گرفته ، جریان انرژی بدن ( چی ) را تحریک کرده و چندین فاکتور شناخته شده که در چاقی و افزایش وزن دخیل هستند را شناسایی نموده و لاغری با طب سوزنی را امکان پذیر می سازد. در مقاله حاضر از سایت دکتر کتایون عمانیان ، بهترین دکتر طب سوزنی در تهران ، توضیحاتی در رابطه با نحوه لاغری و کاهش وزن با طب سوزنی تبیین نموده ایم ؛ جهت کسب اطلاعات جامع در این خصوص ، با ما همراه باشید.

لاغری با طب سوزنی - دکتر کتایون عمانیان

طب سوزنی چگونه عمل می کند ؟

در طب سوزنی به سبک چینی ، سوزن های انعطاف پذیر ریزی در نقاط ویژه ای از بدن فرو برده می شود. این درمان که بیش از 2500 سال قدمت دارد در سال های اخیر در آمریکای شمالی شهرت زیادی یافته و اکنون به عنوان یک درمان موثر و سالم برای دغدغه های سلامت از جمله کاهش وزن معرفی شده است. طب سوزنی می تواند جریان انرژی ( چی ) در بدن را تنظیم کرده و به بازگرداندن تعادل بدن کمک می کند. این درمان برای مدیریت دامنه ای از مشکلات از قبیل میگرن ، ناباروری ، مدیریت درد و کاهش وزن نیز موثر است. در اولین جلسه ویزیت ، متخصص طب سوزنی تاریخچه کامل سلامت شما را بررسی کرده و اهداف کاهش وزن شما را ارزیابی می کند. او ریشه مشکل ( متابولیسم آهسته ، مشکلات تیروئید ، پرخوری ) را جهت تعیین موثرترین طرح درمان برای شما شناسایی می نماید.

لاغری با طب سوزنی چگونه است ؟

سوزن های استفاده شده در طب سوزنی نازک هستند و برای استفاده موثر بدون ایجاد درد یا خونریزی طراحی شده اند. اصولا سوزن ها به مدت 15 تا 30 دقیقه در هر جلسه در محل فرو برده شده باقی می مانند. بهترین متخصص طب سوزنی تهران ، سوزن ها را به عنوان بخشی از تکنیک در طول جلسه درمان ، بلند کرده یا می چرخاند. بسیاری از افراد گزارش داده اند که درمان های طب سوزنی بسیار آرامش بخش و نسبتا بدون درد می باشند. برای کاهش وزن ، متخصص طب سوزنی بر روی گوش متمرکز می شود.

 لاغری با طب سوزنی

تحقیقات نشان می دهد که تحریک برخی نقاط خاص تلایش برای درمان چی ، در گوش بیرونی به توازن و تعادل هورمون هایی که در کاهش ولع برای خوردن و اشتها نقش دارند کمک می کند. طب سوزنی می تواند دو هورمون موثر در کاهش وزن را تحت تاثیر قرار دهد :

  1. هورمون گرلین ( Ghrelin ) : اشتها و تحریک غذا خوردن را کنترل می کند.
  2. لپتین : ذخیره چربی و متابولیسم را تنظیم می نماید.

با تحریک این دو هورمون ، طب سوزنی می تواند حرص و ولع و اشتهای شما را کاهش داده ، گوارش را بهبود بخشیده و متابولیسم را تقویت نماید.

لاغری با طب سوزنی - دکتر کتایون عمانیان

  • تحقیقات چه چیزی را نشان می دهد ؟

تحقیقات نشان می دهد که طب سوزنی در کاهش وزن ، تاثیر مثبت بر جای می گذارد. در یک مطالعه ، تاثیر طب سوزنی گوش با طب سوزنی بدن در زنان چاق مورد مقایسه قرار گرفت و معلوم شد زنانی که طب سوزنی گوش را دریافت کرده اند در مقایسه با زنانی که طب سوزنی در آن ها در سایر بخش های بدنشان انجام شده است ، 5 الی 8 کیلو کاهش وزن بیشتری داشته اند. مطالعه دیگر در زمینه لاغری با طب سوزنی شواهدی را در خصوص زنان چاق بین 20 تا 30 ساله ای که هر هفته 6 درمان طب سوزنی گوش را دریافت کرده و کاهش قابل ملاحظه ای در ناحیه کمر خود را تجربه کرده اند به دست داد.

بسیاری افراد در اثر تحت استرس بودن افزایش وزن پیدا می کنند. تحقیقات نشان داده است که سوزن های طب سوزنی آزاد شدن اندورفین که هورمون طبیعی شادی و حس خوب است را در بدن تحریک می نمایند. این باعث ایجاد حس آرامش و تاثیرات آرامبخش می شود که با احساس نیاز به خوردن در زمان بالا بودن استرس ناشی از فشار، خستگی و اضطراب ، در تناقض است. زمانیکه طب سوزنی با تغییرات سبک زندگی ؛ از قبیل ورزش منظم و خوردن یک رژیم غذایی متعادل ترکیب می شود ، می تواند تاثیرات چشمگیری را در کاهش وزن بر جای گذارد.

8 روش موثر لاغری با طب سوزنی

استفاده گسترده از طب سوزنی برای کاهش وزن ، در نتیجه تحولات وسیع رخ داده در این حوزه درمانی ، نشان می دهد که این روش موفق می تواند در کاهش وزن ، نقش موثری داشته باشد. طب سوزنی یک طب سنتی چینی است ، که شامل قرار دادن سوزن های نازک در نقاط بسیار خاصی از بدن می باشد. این سوزن ها از طریق تحریک اعصاب کلیدی بدن ، که انرژی و متابولیسم را تنظیم می کنند ، یا از طریق تمرکز بر سیستم غدد درون ریز و کلیه ها ، برای درمان احتباس آب و تحریک تعادل عصبی و هورمونی ، مورد استفاده قرار می گیرند.

طحال و غده تیروئید ، نیز در مورد هدف قرار دادن تعادل قند و هورمون نقش دارند. در نهایت ، غدد فوق کلیوی و تخمدان ، برای درمان افزایش وزن ناشی از یائسگی یا سندرم پیش از قاعدگی ، در پکیج درمانی طب سوزنی گنجانده شده اند. سوزن های به کار برده شده در طب سوزنی ، بسته به نوع طب سوزنی و اثرات مورد نظر ، در عمق 6/0 سانتیمتر تا حداکثر 2/1 سانتیمتر وارد پوست می شوند. این عمل به بهبود جریان انرژی حیاتی در بدن کمک می کند.

طب سوزنی چگونه به کاهش وزن کمک می کند ؟

لاغری با طب سوزنی بدین صورت است که این روند می تواند با تنظیم تولید هورمون ، بهبود متابولیسم ، بهینه سازی هضم غذا ، کاهش التهاب ، سرکوب اشتها ، کاهش احتباس آب و بهینه سازی سایر عملکردهای بدن مرتبط با چاقی ، به کاهش وزن کمک کند.

لاغری با طب سوزنی

1 . هضم را بهبود می بخشد

با استفاده از نقاط طب سوزنی معده و کلیه ، می توان عملکرد سیستم گوارش را بهبود بخشید و حتی سطح دریافت مواد مغذی ، توسط بدن را افزایش داد. با جلوگیری از هضم آهسته و بهبود سلامت روده ، مشکلاتی از قبیل یبوست ، نفخ و سایر مشکلات گوارشی که شما را بی تحرک نگه می دارد ، یا منجر به رسوب چربی می شود ، برطرف می گردد.

2 . التهاب را کاهش می دهد.

انجام پروسه لاغری با طب سوزنی ، التهاب روده ، ماهیچه ها و سایر بافت های بدن ، متابولیسم را کند کرده ، سیستم ایمنی را تحت فشار قرار داده و بر سلامت قلب و سیستم هضم غذا نیز تأثیر می گذارد. طب سوزنی با کاهش التهاب و تنظیم پاسخ ایمنی بدن ، در روند کاهش وزن ، سطح استرس اکسیداتیو را کاهش داده و بدن شما را برای کاهش وزن اضافی ، در شرایط بهتری قرار می دهد.

3 . احتباس آب را متوقف می کند.

تحریک اعصاب کلیه و سیستم غدد درون ریز ، مانع از احتباس آب در بدن می شود. جلوگیری از احتباس آب اضافی در بدن ، یک راه سریع برای کاهش وزن و کمک به حفظ آن محسوب می گردد.

4 . تولید هورمون

اگر سطح هورمون از حالت تعادل خارج شده باشد ، بسیاری از فرآیندهای مختلف بدن ، از هضم غذا گرفته تا بهبود و عملکرد سیستم ایمنی ، به طور منفی تحت تأثیر قرار می گیرند. طب سوزنی در ایجاد تعادل سطح هورمون ها موثر است.

5 . متابولیسم را افزایش می دهد.

در روند لاغری با طب سوزنی ، سوزن های تحریک کننده ناحیه تیروئید می توانند ، عملکرد غده هیپوفیز شما را که یکی از نواحی کلیدی بدن در ارتباط با متابولیسم می باشد ، افزایش دهند. این امر میزان چربی سوزی را افزایش داده و فعالیت های ورزشی  و حتی فعالیت های روزانه شما ، را در سوزاندن کالری و کاهش وزن موثرتر می نماید.

6 . روحیه را بهبود می بخشد.

طب سوزنی باعث ترشح اندورفین ، هورمون موثر در کاهش سریع استرس و اضطراب در بدن می شود. بسیاری از افراد در هنگام بالا بودن سطح هورمون های استرس ، یا احساس خستگی می کنند یا پرخوری می نمایند. طب سوزنی می تواند به از بین بردن این مشکلات کمک کند.

لاغری با طب سوزنی + دکتر عمانیان

نقاط حساس برای لاغری با طب سوزنی

وقتی صحبت از طب سوزنی برای کاهش وزن به میان می آید ، برخی نواحی کلیدی  در بدن وجود دارد ، که باید روی آن ها تمرکز نمود. همانطور که قبلاً ذکر شد ، نواحی مربوط به گوارش و هضم غذا مانند معده ، کلیه و دهان از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. طب سوزنی تیروئید و غدد درون ریز ، نیز می تواند به تنظیم سطح هورمون ها و اطمینان از جریان مناسب انرژی در بدن کمک کند. در عین حال اشتها و سرعت متابولیسم نیز تنظیم می شود. ریه ها و طحال نیز مناطق مهمی برای طب سوزنی در کاهش وزن محسوب می شوند ؛ اما مهمترین و غیر منتظره ترین نقطه حساسیت برای کاهش وزن ، گوش است.

لاغری با طب سوزنی از راه گوش

در سال های اخیر ، مطالعات زیادی بر روی کاهش وزن از طریق گوش و لاغری با طب سوزنی انجام شده است. گوش یکی از متراکم ترین نقاط بدن از نظر داشتن پایانه های عصبی است ، که به سراسر بدن متصل می باشند. ده ها نقطه خاص مختلف در گوش وجود دارد ، که می تواند بر سلامتی شما تأثیر بگذارد. مانند هر استراتژی کاهش وزن دیگر ، در طب سوزنی نیز تغییر در سبک زندگی یا رفتار در دستیابی به نتیجه مطلوب ، تاثیر گذار است. اگر چه طب سوزنی می تواند ، سطح متابولیک و هورمون شما را به طور موثری تغییر داده و مشکلات متعدد مربوط به بالا بودن وزن را برطرف کند ؛ ولی باید رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم را برای تکمیل نتیجه ، مد نظر قرار دهید.

لاغری با طب سوزنی - دکتر کتایون عمانیان

  • چگونه سالم بمانیم ؟

برای یافتن یک متخصص طب سوزنی در تهران باید تحقیقاتی را در زمینه سابقه ، آموزش و مدارک او انجام دهید. خطر طب سوزنی در صورت اجرا بوسیله یک متخصص طب سوزنی دارای گواهی و ماهر که از سوزن های استریل برای درمان استفاده می کند، بسیار کم است. رایج ترین عوارض جانبی طب سوزنی عبارتند از :

  • درد
  • خونریزی ملایم در ناحیه فرو بردن سوزن ها
  • خستگی

بهترین دکتر طب سوزنی تهران در صورت مناسب بودن این روند برای شما ، درمان های تکمیلی را توصیه می کند. متخصص با صلاحیت عملکرد خود را در کنار همکاری با پزشک عمومی شما پیش می برد.

تجربه لاغری با طب سوزنی در مطب دکتر کتایون عمانیان

مزیت کاهش وزن و لاغری با طب سوزنی

در فرایند طب سوزنی پزشک با استفاده از سوزن های ظریف و استریل شده و وارد کردن ان ها به نقاط مشخصی از بدن ( به اصطلاح در مسیر انرژی ها ) به ترشح هورمون اندورفین کمک می کند. بدین نحو با ترشح این هورمون ، استرس و اضطراب روزانه فرد کاسته شده و احساس گرسنگی و نیاز به غذا به سبب فشارهای روانی کاهش می یابد. بدین نحو این تکنیک علاوه بر برقراری آرامش ذهنی برای افراد به آنان کمک می کند تا بدون مصرف هیچ گونه دارویی به وزنی که می خواهند برسند.

تعداد جلسات و میزان تاثیر گذاری طب سوزنی در کاهش وزن

کسانی که می خواهند به روش طب سوزنی کاهش وزن داشته باشند و به اصطلاح تجربه لاغری با طب سوزنی را داشته باشند ، بایستی حدود 12 تا 15 جلسه درمانی را پشت سر بگذارند. اصولا پس از این تعداد جلسات ، دوره درمانی فرد تکمیل می گردد یا ممکن است در صورت تشخیص متخصص طب سوزنی جهت درمان مجدد با گذشت 2 هفته یا یک ماه از آخرین جلسه درمانی ، به کلینیک مراجعه کند. در مورد میزان اثر گذاری پروسه باید گفت که برای هر فرد ، متفاوت است. اما اگر بخواهیم به طور میانگین بگوییم به طور معمول بیماران حدود 4 الی 8 سانتی متری کاهش سایز داشته و وزن شان 2 تا 4 کیلو نیز کاهش می یابد. البته اگر شخص علاوه بر طب سوزنی ، رژیم غذایی درستی داشته باشد و به طور منظم ورزش کند ، به نتایج بهتری دست پیدا می کند.

هزینه لاغری و کاهش وزن با طب سوزنی

اطلاع از هزینه دقیق بابت پروسه لاغری با طب سوزنی در تهران ، لازم است که حتما به بهترین دکتر طب سوزنی مراجعه کنید. زیرا عواملی در بالا و پایین بودن هزینه نهایی دخیل هستند که تنها با حضور در مطب دکتر و انجام بررسی ها لازم توسط ایشان قابل تعیین می باشند. از جمله مواردی که در قیمت طب سوزنی برای کاهش وزن دخالت دارند می توان به تعداد جلسات مورد نیاز ، تعداد سوزن های مورد استفاده و جنس سوزن ها اشاره کرد. بدین نحو بعد از بررسی این نکات هزینه دقیق از سوی دکتر اعلام می شود.

لاغری با طب سوزنی در زنان باردار

بانوان پس از دوران بارداری و زایمان ، به سبب افزایش وزنی که در این دوره داشتند ، ممکن است تناسب وزن خود را از دست بدهند و در نواحی شکم به افتادگی پست و عضله دچار شوند. بعضی از این افراد به دنبال روشی هستند که بتوانند کاهش وزن داشته باشند و افتادگی های ایجاد شده را درمان کند. طب سوزنی گزینه خوبی برای این امر است و ترکیب آن با امبدینگ یا همان پروسه کاشت نخ می تواند تاثیر چشمگیرتری داشته باشد. البته شایان ذکر است که در لاغری با طب سوزنی برای این گروه از بانوان ، کاهش یافتن وزن 10 تا 15 درصد کمتر از دیگر متقاضیان است اما افتادگی به خوبی برطرف می شود.

تاثیر لاغری با طب سوزنی در چه کسانی کمتر است ؟

کاهش وزن با طب سوزنی ، پروسه ای کم خطر بوده و ایمنی بالایی دارد. با این حال وجود برخی شرایط در مراجعه کنندگان ، از انجام این پروسه جلوگیری می کند . افرادی که به بیماری های همچون کم کاری تیروئید مبتلا هستند ؛ به سبب این بیماری ، متابولیسم بدن کم است یعنی سوخت و ساز کمتری اتفاق می افتد ، فرد به چاقی مبتلا می شود.
همچنین بانوانی که نزدیک به دوران یائسگی خود هستند یا درحال طی کردن آن هستند نیز ممکن است آن طور که باید از طب سوزنی برای لاغری خود نتیجه مطلوب را نگیرند. چرا که در زمان یائسگی سطح هورمون ها بسیار متغیر بوده و همین امر موجب اضافه وزن می شود.

افرادی هم هستند که به سبب نوع بیماری شان مجبور هستند که داروهای فشارخون و کورتون مصرف کنند. این داروها باعث می شوند بدن فرد نسبت به کم شدن وزن مقاوم گردد. بنابراین لاغری با طب سوزنی ممکن است چندان برایشان موثر نباشد.

دقت داشته باشید که حتما در جلسه مشاوره ، اگر به چنین مواردی مبتلا هستید حتما با بهترین متخصص طب سوزنی در تهران در میان بگذارید تا ایشان در روند درمانی شما بهترین تصمیم گیری را کند.

سخن آخر :

هرچند تحقیقات ثابت کرده است که طب سوزنی می تواند تاثیر به سزایی در کاهش وزن داشته باشد ولی این بدان معنا نیست که این درمان قادر است به شکل معجزه آسایی مشکل بالا بودن وزن شما را درمان کند. به منظور دستیابی به مطلوب ترین نتایج باید بر روی حفظ یک رژیم سالم ، به کار گیری تکنیک های کاهش استرس و اجرای یک برنامه ورزش منظم در کنار درمان های طب سوزنی خود ، تمرکز کنید. انتخاب بهترین دکتر طب سوزنی نیز جهت دستیابی به بهترین نتایج ، از اهمیت به سزایی برخوردار است.